Poziv na diskusiju Depatologizacija trans identiteta 2018

Beograd, 17. oktobar 2018. godine –

Povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana akcije za depatologizaciju trans identiteta, Gayten-LGBT vas poziva na diskusiju i projekciju filma, u ponedeljak, 22. oktobra 2018, u 18 časova u Prajd info centru, u ulici Kralja Milana 20.

Glavna tema događaja biće inicijative i borba za depatologizaciju osoba trans identiteta, sa posebnim fokusom na najavljenu reviziju ICD-11, odnosnu novu, izmenjenu jedanaestu verziju Međunarodne klasifikacije bolesti (Međunarodna statistička klasifikacija bolesti i srodnih zdravstvenih problema), koju je juna 2018. najavila Svetska zdravstevna organizacijaKako je predočeno, u novoj verziji, sve dijagnostičke šifre koje imaju veze s transrodnošću će biti uklonjene iz poglavlja „Mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja“, a šifra „Rodna nekongruentnost“ dodata je u novo poglavlje „Stanja u vezi sa seksualnim zdravljem“ (uključujući i podšifre „Rodna nekongruentnost u adolescenciji i odraslom dobu“ i „Rodna nekongruentnost detinjstva“).

Događaj je osmišljen kao zajednička diskusija aktivista i aktivistkinja, trans osoba i osoba drugih identiteta, medicinskih ekspertkinja iz Republičke komisije za transrodna stanja, nakon čega je predviđena projekcija filma o čuvenoj o trans aktivistkinji, heroini Stounvolske pobune, Marši P. Džonson.

Oktobra prošle godine, održan je veliki broj akcija za depatologizaciju trans identiteta u različitim gradovima sveta, kao i u Beogradu u organizaciji Gayten-LGBT. Ovaj dan se obeležava od 2012. godine

U nekim državama u Evropi i svetu model trans zdravstvene zaštite je modifikovan, od modela psihijatrijske procene okrenulo se pristupu koji je zasnovan na informisanju, savetovanju i informisanom donošenju odluka. Međutim, u mnogim drugim zemljama, trans osobe i dalje imaju problema zbog pristupa državno finansiranoj zdravstvenoj zaštiti za trans osobe visokog kvaliteta, bez procesa psihijatrijske procene i na osnovu informisanog pristanka. Takođe,  trans osobe su i dalje izložene situacijama diskriminacije, nasilja i transfobičnog nasilja, uključujući verbalno i fizičko nasilje, kao i oblike institucionalnog nasilja. Zbog svega toga smatramo da su borba i aktivizam za depatologizaciju trans identiteta od velike važnosti, kao i obeležavanje dana akcije za depatologizaciju trans identiteta.

Međunarodni dan akcije za depatologizaciju trans identiteta (Stop trans pathologization/Stop patologizovanju trans identiteta) je međunarodna kampanja koja se fokusira na depatologizaciju trans identiteta i širom sveta se različitim akcijama obeležava od 2009. godine. Osnovni ciljevi ove kampanje su ukidanje kategorija „rodne disforije“/“poremećaja rodnog identiteta“ iz dijagnostičkih priručnika (DSM Američkog psihijatrijskog udruženja i MKB Svetske zdravstvene organizacije), kao i borba za zdravstvena prava trans osoba. Kako bi se olakšalo pokrivanje zdravstvene nege trans osoba iz budžeta, ova kampanja predlaže uključivanje nepatologizujućeg rečnika u ICD-11.