Radionica o učešću neproftnog sektora u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Izveštaj za 2019. godinu specijalnog izvestioca UN-a za promociju i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u borbi protiv terorizma utvrdio je da je od 2001. godine 140 vlada usvojilo mere za borbu protiv terorizma. Neke od mera koje su negativno uticale na OCD su:

  •  Nacionalne zakonske odredbe koje ograničavaju ključna prava civilnog društvo: slobodu izražavanja i mišljenja, slobodu udruživanja, slobodu okupljanja i pravo na učešće.
  • Ograničenja pristupa civilnog društva finansijskim uslugama, odbijanje otvaranja ili samovoljno zatvaranje računa u bankama, prevelika kašnjenja ili raskid transakcija i preveliki administrativni zahtevi.
  • Optužbe protiv civilnog društva kao „pretnje nacionalnoj sigurnosti“ ili „neprijatelja države“.

Od nedavno se i neprofitne organizacije u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj suočavaju sa istim ograničenjima koja dolaze kao deo zakonskih mera koje su vlade usvojile kao odgovor na preporuke MONEYVAL-a. Dok MONEYVAL traži od vlada da izvrše procene rizika za OCD sektor kao učinkovit način za identifikovanje i rešavanje potencijalnih rizika od zloupotreba, vlade su u tom pogledu zauzele različite pristupe i nalaze se u različitim fazama u sprovođenju procene rizika.

Da bi se pozabavili ovim pitanjima i naporima OCD u suzbijanju tih ograničenja, kao i razmenili iskustva, Partneri Albanija za promene i razvoj, u saradnji sa Evropskim centrom za neprofitno pravo (ECNL) i Balkanskom mrežom za razvoj civilnog društva (BCSDN) organizuju regionalnu radionicu i pozivaju sve zainteresovane organizacije da se prijave i podele svoja iskustva.

Bojana Selaković, programska direktorka Građanskih inicijativa, predstaviće iskustva OCD iz Srbije i slučaj „Spisak“.

Radionica će se održati u četvrtak, 18. marta od 10 časova. 

Možete se prijaviti putem OVOG linka.

Radni jezik radionice je engleski.

Agendu i ceo poziv možete preuzeti u nastavku.