Saopštenje Unije srednjoškolaca Srbije povodom povratka u školske klupe

Beograd, 26. avgust 2021. godine

Saopštenje Unije srednjoškolaca Srbije prenosimo u tekstu ispod u celosti:

Unija srednjoškolaca Srbije je sprovela upitnik među 776 srednjoškolaca, vezan za srednjoškolce vezan za početak nove školske godine.

Očekivano, preko 67% srednjoškolaca je reklo da im se najviše sviđa “normalan” model nastave, odnosno uživo, i zato su srednjoškolci širom Srbije obradovani najavom ministra prosvete Branka Ružića, da će školska godina, barem delimično, početi upravo tako.

Imajući ovo u vidu, kao organizacija koja predstavlja 196 srednjih škola iz preko 70 mesta u Srbiji, Unija želi da istakne par stvari koje su važne za razmatranje pre početka školske godine.

  • Ne treba praviti grupe tako da se ide u školu svaki drugi dan.

Učenici nemaju osećaj kontinuiteta u radu prilikom ovog formata nastave, niti imaju osećaj da uče dovoljno. Predlažemo da se u školu ide svake druge nedelje, umesto svakog drugog dana i da se dozvoli ocenjivanje svake nedelje, ne samo ove koje idu u školu, baš zbog anksioznosti koju izaziva nekoliko odgovoaranja koja su im „napakovana“ u jednom danu.

  • Maske treba da budu obavezne za nošenje tokom časova i tokom odmora.

Do sada je bila praksa da učenici mogu da skinu masku čim sednu u klupe ili pak da mogu da je skinu kada izađu u hodnik na odmor. Unija smatra da ovo nipošto ne bi smelo da bude praksa, jer kako se onda učenicima pokazuje da se brine o njima, a i na kraju kakav je učinak maski?! Posebno imajući u vidu povećavanje brojki obolelih od COVID-19 u poslednjem periodu.

U tom smislu, prema upitniku u kom je samo 35% srednjoškolaca naglasilo da smatraju da časovi uživo treba da traju 45 minuta, Unija predlaže da se časovi skrate na 30 minuta. Ne zato što srednjoškolci žele da skrate časove radi skraćivanja, već zato što nošenje maski 6 časova dnevno bez skidanja ne bi bilo zdravo kako za učenike, tako i za nastavnike.

  • Obavezno zadržati mogućnost učenja na daljinu.

Uprkos nekoliko mana, ovakvo učenje se pokazalo kao značajan resurs i odličan način za učenje i inkluzivnost obrazovanja. Pored digitalizacije, kojoj je pandemija značajno doprinela, važno je uvideti prednosti koje učenje na daljinu donosi sa sobom i baš zato čak i u uslovima kada će učenici ponovo ići u školu “normalno” predlažemo da se zadrži trend komunikacije, postavljanja zadataka i materijala sa predavanja na virtuelne učinice.

Rad Unije srednjoškolaca Srbije je podržan kroz institucionalni grant Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT“ koji sprovode Helvetas i Građanske inicijative.